PROJEKT KONCEPCYJNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Ideą projektu było stworzenie miejsca odpowiadającego potrzebom najmłodszych użytkowników – uczniów szkoły podstawowej. Ważnym aspektem było przełamanie stereotypu jakim jest szara, smutna, ciemna szkoła niczym z teledysku zespołu Pink Floyd – Another Brick In the Wall. W tym celu przeanalizowano problemy przestrzenne jakie występują w istniejących szkołach. Zarówno edukacja jak i architektura muszą być elastyczne i dopasowywać się do aktualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników stąd niestandardowe podejście do pewnych zagadnień. W projekcie zwrócono szczególną uwagę na doświetlenie wnętrz a także stworzenie przestrzeni o charakterze odpowiadającym funkcji.
Działkę zagospodarowano w sposób umożliwiający stworzenie dziedzińca wewnętrznego. Szkoła od strony drogi ma zwartą, zamkniętą bryłę natomiast otwiera się na dziedziniec. Pozwala to maksymalnie wykorzystać teren działki na potrzeby dzieci szkoły podstawowej. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu szkoła może łączyć się z terenem zewnętrznym pełniącym funkcję placu zabaw. Wejścia do budynku prowadzą przez wiatrołapy zapewniające komfort cieplny w okresie jesienno-zimowym. W holu wejściowym znajdują się dwie klatki schodowe w tym główna (otwarta) i pomocnicza, dwa dźwigi osobowe, sklepik szkolny i portiernia. Zlokalizowanie portierni tuż przy wiatrołapie i wyposażenie jej w okna wychodzące na wiatrołap i hol wejściowy daje możliwość większej kontroli osób wchodzących do budynku. Hol wejściowy częściowo może być wykorzystywany jako sala wystawowa prac plastycznych dzieci. Hol ten łączy się z HOLAULĄ.
Holaula (hol + aula) – nazwa własna głównej, dwufunkcyjnej przestrzeni szkolnej. Powstała przez połączenie holu i auli. Holaula na co dzień pełni funkcję wewnętrznego miejsca kreatywnych zabaw, miejsca spotkań dzieci i spędzania przerw międzylekcyjnych. Wyposażona w kwadratowe mobilne siedziska o wymiarach 50x50x40cm, wykonane z płyty pilśniowej lakierowanej, które posiadają otwory umożliwiające łączenie ich w różnych konfiguracjach. W holauli zaprojektowano ścianę mobilną, istnieje więc możliwość częściowego lub całkowitego jej zamknięcia. W przypadku wyjątkowych wydarzeń szkolnych, dzięki ścianom mobilnym, hol zamienia się w aulę, a siedziska po połączeniu trytytkami tworzą scenę o wymiarach 600x500cm. Holaulę zaprojektowano na dwie kondygnacje, dzięki czemu jest dobrze widoczna z pokoju nauczycielskiego, co ułatwia pedagogom sprawowanie pieczy nad podopiecznymi.
Blisko holu wejściowego i holauli zlokalizowano sanitariaty, które obsługują także strefę edukacji.

W projektowanej szkole, na trzech kondygnacjach, od północy zaplanowano 26 uniwersalnych klas i 2 pracownie komputerowe, przystosowane dla 25 uczniów. 12 sal lekcyjnych posiada zaplecze techniczne. Północne usytuowanie większości klas zapewnia odpowiednie, nierozpraszające oświetlenie. Wyposażenie klas rozplanowano tak, aby światło padało z lewej strony, jednak istnieje możliwość dodatkowego doświetlania klas od strony południowej, poprzez górne doświetlenie z korytarza. W części tej znajduje się także dodatkowa klatka ewakuacyjna zlokalizowana na przeciwległym końcu strefy edukacyjnej. Na kondygnacji drugiej i trzeciej zaplanowano przestrzenie między klasami, które doświetlają korytarze i stwarzają przyjazne miejsca do spędzania przerw międzylekcyjnych. Słupy konstrukcyjne wykorzystano do stworzenia ciekawych elementów wyposażenia wnętrza o funkcji siedziska. W niedużej odległości od klas lekcyjnych zaprojektowano sanitariaty oraz pokój nauczycielski wraz z pokojem socjalnym. W pobliżu znajduje się także gabinet dyrektora i administracja. Usytuowanie tych pomieszczeń w centrum budynku ułatwia interesantom (rodzicom, uczniom itp.) dostęp do nich, a także ułatwia nauczycielom sprawowanie opieki nad podopiecznymi. Uczniowie z łatwością mogą dostać się korytarzem szerokości 4m do biblioteki szkolnej połączonej ze świetlicą i częścią sportowo-rekreacyjną, a także na stołówkę.
W południowo-wschodnim skrzydle zaprojektowano część sportową. Oprócz uniwersalnej sali sportowej, dostosowanej wymiarami do potrzeb sportów grupowych (tj. siatkówka, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna). W części tej zaprojektowano siłownię i salę fitness/taneczną. Bardzo ważne było zapewnienie możliwości uprawiania różnych sportów i pokazanie uczniom wielu form aktywności fizycznej, kształtujących świadomość psycho-ruchową. Dzięki dodatkowej – mniejszej sali gimnastycznej, możliwa staje się organizacja zajęć pozalekcyjnych nastawionych na takie sporty jak taniec, fitness, joga czy sztuki walki. Pozwoli to zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do aktywnego spędzania wolnego czasu i pokaże różne możliwości uprawiania sportu. Takie rozplanowanie części sportowej umożliwia także organizację różnego typu wydarzeń jak obozy taneczne, obozy sportowe, zgrupowania. Część sportowo- rekreacyjna wyposażona została w cztery szatnie z sanitariatami, w tym dwie damskie i dwie męskie. Na parterze znajduje się pokój trenerów (przeszklony od sali głównej), siłownia i komunikacja pionowa. Na drugiej kondygnacji zaprojektowano balkon z którego można obserwować rozgrywki drużynowe. Z głównej sali gimnastycznej zaplanowano wyjście na boisko szkolne z trybunami, które będzie wyjątkowo przydatne podczas pozalekcyjnych treningów i imprez sportowych organizowanych w szkole.
SZKOŁA PODSTAWOWA
Published:

SZKOŁA PODSTAWOWA

Published:

Creative Fields