Zuzanna Winiarska's profile

Urban Reactor (LUxEMBOURG2050) - diploma project

The thesis comprises the design of a residential and 'industrial' building in the post-industrial district of Belval in Luxembourg, which responds to the objectives of the local 'Luxembourg in Transition' programme. The main objective of the programme is to create a residential environment that responds to the contemporary needs of the region's climate transformation, the use of local materials of biological origin and the principles of sustainable development.
 
Wpływ przemysłu budowlanego to aż 40% generowanych gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery, z czego 30% jest związanych ze zużyciem energii podczas eksploatacji budynku, a 10% z procesem jego powstawania i produkcją materiałów. Współcześni projektanci powinni być więc zobligowani do kreowania architektury, mogącej odwrócić ten trend oraz spowolnić postępujące zmiany klimatu. Jednym z właściwych kierunków może być powrót „do korzeni” i przewartościowanie wzorców projektowych. 
 
Praca dyplomowa obejmuje projekt obiektu mieszkalno-przemysłowego w postindustrialnej dzielnicy Belval w Luksemburgu, który jest odpowiedzią na cele lokalnego programu Luxembourg in Transition. Głównym założeniem projektowym jest stworzenie środowiska mieszkalnego, które będzie odpowiedzią na współczesne potrzeby transformacji klimatycznej regionu; wykorzystania lokalnych materiałów pochodzenia biologicznego oraz działania wedle zasad zrównoważonego rozwoju. Każda z części obiektu ma za zadanie opowiedzieć o historii tego miejsca zarówno symbolicznie jak i materiałowo. Zarówno komin - będący symbolem i punktem orientacyjnym projektowanego obszaru oraz element wodny znajdujący się w wewnętrznym patio, mający przypominać o dawnych złożach wody leczniczej, znajdujących się na tym właśnie terenie. Projekt podzielony jest na pierwszą - część mieszkalną oraz drugą - przemysłową, która przetwarza odpady za pomocą biotechnologii. Fabryka ma za zadanie składować odpady bytowe , które są transportowane bezpośrednio do części produkcyjnej z całego kwartału, a następnie przetwarzane za pomocą zbiorników fermentacyjnych w celu usunięcia biometanu. Ten biogaz jest następnie przekształcany w energię elektryczną zasilającą cały kwartał, której nadmiar oddaje miastu. Poniżej znajdują się zdefiniowane hasła przewodnie odpowiadające na główne założenia projektowe, towarzyszące głównej idei projektu:
 
 
Local
Useful
x
Environmental responsibility
Materials
Belval
Open spaces
Urban Reactor
Responsable consumption and production
Green spaces
2050 - deadline
 
 
Local - zastosowanie naturalnych i dostępnych materiałów pochodzenia biologicznego, które w łatwy sposób można pozyskać na miejscu, od lokalnych producentów, co znacznie obniża koszty inwestycji - w tym przypadku transportu, który jest bardzo energochłonnym procesem, 
 
Useful -  użyteczny - stworzenie obiektu, który nie tylko będzie pełnił funkcję architektoniczną samą w sobie, ale również będzie przykładem architektury zrównoważonej, która posiada ekologiczne systemy, wspierające produkcję energii i tym samym staje się zeroemisyjna.
 
Environmental responsibility - odpowiedzialność środowiskowa, działania projektowe, mające na celu przyczynienie się do zmniejszenia emisji CO2 i osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050, tak jak zakłada cały program „Luxembourg in Transition”. 
 
Materials - materiały - drewno. Stosowanie materiałów, które przyczyniają się do zmniejszenia wspomnianych wyżej emisji dwutlenku węgla, a w długofalowej perspektywie przynoszą wymierne korzyści. 
 
Belval - miejsce projektu - zwrócenie uwagi na kontekst i genius loci dawnej huty stali, zastanowienie się nad podkreśleniem ważnych wątków historycznych, które przewijały się przez lata rozwoju tej dzielnicy oraz podkreślenie jej charakteru poprzez użycie symbolicznych elementów w projektowanej architekturze oraz zagospodarowaniu terenu.
 
Open spaces - przestrzenie otwarte, przestrzenie umożliwiające integrację ludzi, poprzez brak barier architektonicznych; zapraszające i stwarzające dobre pole do integracji społecznej. 
 
Urban Reactor - Miejski reaktor - tytuł projektu. Nazwa projektu, która w dwojaki sposób określa jego ideę, jako obiektu miejskiego - w tym przypadku mieszkalnego, który wchodzi w interakcję z otoczeniem oraz „reaktora”, w którym przeprowadzane są reakcje w sposób łańcuchowy oraz inicjują kolejne, w tym przypadku wykorzystanie odpadów bytowych, przez proces ich przetwarzania, po produkcję energii zasilającej mieszkania. Cała idea opiera się tu na gospodarce cyrkularnej, czyli gospodarce o obiegu zamkniętym, która minimalizuje utraty energii oraz zużycie surowców poprzez wykorzystywanie zasobów naturalnych oraz ponowne ich przetwarzanie.
 
Responsable consumption and production - odpowiedzialna konsumpcja oraz produkcja. Jest to jeden z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ  w 2015 roku. To hasło ma na celu zwrócenie uwagi na świadomy wybór i ograniczenie produkcji dużej ilości odpadów, jak również w tym przypadku - ich ponowne wykorzystanie; promowanie zrównoważonego stylu życia i działanie w taki sposób, aby nie powiększać dysproporcji pomiędzy zużyciem zasobów planety a jej możliwościami produkcyjnymi.
 
Green spaces - przestrzenie zielone - to kolejny z istotnych aspektów, wpływających na komfort mieszkańców miast. Hasło to podkreśla istotę planowania i projektowania przestrzeni zielonych, skwerów, parków, placów, miejsc rekreacji, nie tylko dając ludziom przestrzeń do wypoczynku, zarówno tego fizycznego jak i psychicznego, ale jednocześnie zwiększając chęć do przebywania w tych miejscach, będąc elementem zapraszającym. Dodatkowo drzewa i szeroko pojęta zieleń - przyczyniają się do znacznego obniżenia temperatury w mieście oraz mają istotny wpływ w walce z poprawą retencji.
 
2050 - deadline - umowna data realizacji wszystkich zdefiniowanych celów. To też symboliczna granica przeprogramowania myślenia o budowaniu, projektowaniu, przetwarzaniu oraz szeroko pojętym funkcjonowaniu.
Urban Reactor (LUxEMBOURG2050) - diploma project
Published:

Urban Reactor (LUxEMBOURG2050) - diploma project

Published: